Wielopiła wałowa czy gąsienicowa? Jaką wybrać?

Wielopiła wałowa czy gąsienicowa? Jaką wybrać?

Wielu naszych klientów często zadaje nam kluczowe pytanie, którą wielopiłę wybrać – wałową czy gąsienicową? Dziś skupimy się na przedstawieniu różnic pomiędzy tymi pilarkami.

Czym jest wielopiła?

Maszyna ta służy do przecięcia jednego dużego elementu – pryzmy na kilka mniejszych desek, łat, listew itp. Wielopiła, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tym, że na jednym wale założonych jest kilka tarcz. Ilość pił zależna jest przede wszystkim od wielkości silnika pilarki wielotarczowej – średnio liczy się po 4kW na jedną tarczę. Rozstaw tarcz uzależniony jest od rozmiaru tulei dystansowych, jakie założone są na wrzecionie. Narzędzia w zależności od wybranego modelu mają określone średnice, a co za tym idzie, wysokości cięcia. Wielopiły występują w wersji jednowałowej (jedno wrzeciono z kilkoma tarczami) lub dwuwałowej (dwa wrzeciona: z góry i z dołu) dla uzyskania większej wysokości cięcia.

Co to jest wielopiła gąsienicowa?

Ten rodzaj wielopił cechuje się tym, że w swojej budowie posiada gąsienicę, po której przesuwa się cięty materiał. Gąsienica ta składa się z pojedynczych ogniw, które po wyeksploatowaniu można bez problemu wymieniać. Szerokość jej sięga do około 35-40cm. Prędkość posuwu można regulować bezstopniowo za pomocą falownika, wariatora lub też może być kilka nadanych biegów bez możliwości ich regulowania. Z góry zamontowany jest wał z piłami, któremu towarzyszą wały dociskowe (przed i za wrzecionem).
Wielopiła gąsienicowa ma zastosowanie w obróbce mniejszych ( węższych i krótszych) elementów.

Co to jest wielopiła wałowa?

W pile wałowej materiał przemieszcza się za pomocą wałów ciągnących z góry i z dołu. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy – wielopiły te dzielą się na jedno i dwuwałowe. W przeciwieństwie do obrabiarki gąsienicowej, w tym przypadku można ciąć elementy o większej szerokości, jednak znaczenie ma długość materiału, której minimalny zakres jest większy niż w poprzednim modelu. Podobnie do wyżej wymienionej obrabiarki prędkość może być nadana lub bezstopniowa.

Do obu wyżej wymienionych maszyn można zamontować dodatkowo stoły podawcze i odbiorcze, lasery wyznaczające linię cięcia itp. Wielopiły też mogą być stosowane do linii produkcyjnych.

Jak wygląda wielopiła?

Poniżej zobrazowanie przykładowo wybranych wielopił z naszej oferty.

Dodaj komentarz

Skopiuj link