Jakie maszyny potrzebne do produkcji pelletu?

Jakie maszyny potrzebne do produkcji pelletu?

Rok 2022/2023 to m.in. bardzo duży wzrost cen energii i ogrzewania. Z powodu tej sytuacji wzrosło zainteresowanie produkcją pelletu. Otrzymujemy od Państwa wiele zapytań o peleciarki, zarówno na potrzeby własne jak i na masową produkcję, które pozwalają wykorzystać odpady. W związku z tym postanowiliśmy poszerzyć naszą ofertę o kilka nowych modeli peleciarek z firmy Optimat.

Do mniejszych zakładów proponujemy maszyny o niewielkich gabarytach, prostej budowie i bardzo łatwej obsłudze, do których zaliczamy m.in. poniższe modele

– Peleciarka Granulator Paszy Pelletu Optimat PP300PRO z Obudową 300 kg/h – Ø200 mm
– Przemysłowa Peleciarka Granulator Paszy Pelletu Optimat PP260PRO PLUS z Obudową 250kg/h – Ø229 mm
– Przemysłowa Peleciarka Granulator Paszy Pelletu Optimat PP360PRO PLUS z Obudową 350kg/h – Ø229 mm

Budowa peleciarki

Materiał wsypuje się do specjalnego leja, który zamocowany jest na górze maszyny. Poniżej leja znajdują się ruchome wałki zębate, a pod nimi umieszczona jest specjalna matryca z otworami, w której trociny poddawane są wysokiemu ciśnieniu i temperaturze (60-80 stopni) w wyniku czego powstaje granulat. Z boku znajduje się otwór z rynną wyrzutową. Z tej rynny wydostaje się gotowy materiał, który po wysuszeniu można wsypać bezpośrednio do worków. Wymiar gotowego pelletu zależy od wielkości otworów w matrycy ( zazwyczaj są one o średnicach 6mm lub 8mm).

Jaka wydajność maszyny?

Wydajność maszyny należy do najczęściej zadawanych pytań. Otóż, zależna jest ona przede wszystkim rodzaju zastosowanego materiału (jego wilgotności, lepkości, stopnia rozdrobnienia itp.), a także od mocy zainstalowanego silnika, odpowiedniego doboru matrycy do surowca itp.

Jaki surowiec?

Do tego rodzaju maszyn stolarskich można zastosować :

  • trociny drzew iglastych i liściastych,
  • biomasę typu słoma i siano,
  • odpady zbożowe,
  • odpady z tworzyw sztucznych,
  • pasze sypkie.

Materiał do pelletowania musi być odpowiednio wysuszony. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 18%. Jeśli trociny będą zbyt wilgotne, to pellet będzie się rozpadał.

Linie do produkcji pelletu

Linia do pelletu to kompletne zestawy maszyn, w których skład wchodzą między innymi różnego rodzaju peleciarki, rozdrabniacze, przesiewacze, zbiorniki, podajniki, suszarnie itp.

Na zakup specjalistycznych linii decydują się głównie duże zakłady produkujące na wysoką skalę.
Ich zakup oraz utrzymanie jest bardzo kosztowne, ale dużym plusem jest wysoka wydajność, dzięki której z pewnością koszty te szybko się zwrócą.

Dodaj komentarz

Skopiuj link