Jaką strugarkę, grubościówkę wybrać?

Jaką strugarkę, grubościówkę wybrać?

W stolarstwie, podobnie jak w każdej innej dziedzinie występują produkty o zróżnicowanych parametrach, które przeznaczone są dla różnych rodzajów firm i zastosowań.

W dzisiejszym artykule skupimy się na dopasowaniu odpowiedniej grubościówki dla stolarza, który wykonuje drobne produkty, a także dla dużych firm produkujących meble na dużą skalę.

Czym jest grubościówka?

Grubościówka zwana również strugarką jednostronną lub grubiarką służy do zestrugiwania warstwy drewna z jednej strony materiału, w celu zebrania grubości materiału. Dzieje się to za pomocą zamocowanego w środku maszyny wału nożowego. Przed i za wałem nożowym znajdują się wały ciągnące umożliwiające łatwy przesuw materiału. Niektóre modele posiadają także wały ciągnące w blacie, dzięki czemu łatwo można obrabiać mokre drewno. Grubiarka obrabia zarówno twarde jak i miękkie drewno. W niektórych modelach występuje także z góry wał ciągnący sekwencyjny, zwany także dzielonym lub segmentowym. Dzięki niemu można strugać kilka elementów jednocześnie, niezależnie od siebie.

Jaką grubościówkę wybrać do dużego zakładu stolarskiego?


Fabryki masowej produkcji mebli, zatrudniający wielu pracowników powinny zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję grubościówki. Ze względu na długą pracę (najczęściej kilku zmianową), powinna ona być solidna i wytrzymała, najlepiej wykonana w odlewie żeliwnym. W zależności od potrzeb firmy, grubiarka powinna posiadać wysokie parametry strugania. W przeciwieństwie do małych grubościówek, w tym przypadku polecamy maszyny posiadające:

  • Moc silnika – proponujemy silniki o wyższej mocy, zazwyczaj od 5,5kW.
  • Szerokość strugania – najlepszym rozwiązaniem jest wybór strugarki jednostronnej z szerokością obrabiania od 600mm.
  • Posuw – przy dużych ilościach obrabianego materiału świetnie sprawdzają się strugarki z kilkoma prędkościami posuwu, osiągające prędkość nawet do 30m/min.
  • Rodzaj noży – najpopularniejsze są zwykłe noże na wale (polecamy twarde noże HSS), które można ostrzyć wielokrotnie. Można zastosować także tzw. noże Tersa ( jednorazowego użytku, których się nie ostrzy) lub też wał spiralny, na którym zamocowane są w kształcie spirali na szerokości całego wału, kwadratowe nożyki posiadające ostrze z czterech stron. Nożyki te są wielokrotnego użytku – można je ostrzyć.
  • Wał segmentowy – przy obrabianiu węższych elementów, istnieje możliwość strugania kilku materiałów jednocześnie. Dzięki temu zwiększamy wydajność pracy.

Jeśli stolarz będzie kierował się powyższymi czynnikami, to z całą pewnością powinien wybrać idealną strugarkę do swojego zakładu.

Jaka grubościówka dla majsterkowicza?

W zakładach produkujących małe, drewniane produkty wystarczy maszyna o niezbyt dużych i podstawowych parametrach takich jak:

  • Szerokość strugania – do mniejszych elementów w zupełności wystarczający będzie zakres od 300mm do 500mm.
  • Moc silnika – zazwyczaj proponujemy mniejsze silniki ze względu na niewielkie parametry obrabianych materiałów, a także na występujący często problem w małych stolarniach, jakim jest zbyt małe zabezpieczenie „naprądowe”.
  • Ilość prędkości posuwu – w przeciwieństwie do fabryk produkcji masowej, w małych zakładach nie ma potrzeby posiadania wysokich prędkości posuwu, ponieważ nie wykonuje się w nich dużych ilości produktów.
  • Korpus maszyny – majsterkowiczom najczęściej polecamy strugarki wykonane z korpusu metalowego, który w każdej chwili można łatwo przemieścić. Niektóre grubościówki posiadają specjalnie zamontowane z dołu koła.

W małych firmach jednoosobowych wielkim plusem jest to, że maszyny użytkowane są przez jednego operatora. Dzięki temu grubościówki są bardzo zadbane i służą przez wiele lat.

Poniżej kilka Naszych propozycji z aktualnej oferty Grubościówek:

Dodaj komentarz

Skopiuj link