Jaka strugarka do drewna mokrego i suchego?

Jaka strugarka do drewna mokrego i suchego?

W tym artykule mamy za zadanie przedstawić Państwu różnice między strugarką do drewna mokrego, a strugarką do drewna suchego.
Stolarze często stają przed dylematem wyboru obrabiarki do swojego zakładu. W związku z tym zadają sobie następujące pytania: 
Jaką strugarkę zakupić do drewna mokrego?
Jaką do drewna suchego?
Czy można zakupić jedną maszynę, która obrobi oba rodzaje drewna?
Poniżej udzielamy odpowiedzi na te pytania.

Na samym początku zaczniemy od tego, czym w ogóle jest strugarka?

Strugarka to podstawowa maszyna, która powinna znajdować się na wyposażeniu każdego zakładu stolarskiego.  Służą do zestrugiwania warstwy materiału za pomocą wału nożowego. W zależności od potrzeb zakładów są one:

  • jednostronne – posiadają jeden wał strugający, obróbka materiału z jednej strony – grubościówki.
  • dwustronne – dwa wały strugające ( z góry i z dołu), obróbka z dwóch stron elementu jednocześnie- grubościówki dwustronne, strugarki dwustronne.
  • trzystronne – trzy wrzeciona strugające ( najczęściej wał strugający z góry oraz dwie głowice boczne, zamontowane z tyłu maszyny), obróbka trzech stron materiału – grubościówki trzystronne, strugarki trzystronne.
  • czterostronne – 4 głowice strugające lub więcej, obróbka materiału z czterech stron w jednym cyklu roboczym. W tego typu obrabiarkach można jednocześnie przestrugać i zafrezować obrabiany materiał , dzięki czemu od razu otrzymujemy gotowy element – strugarki czterostronne.

Jaka strugarka do drewna mokrego?

Do surowego, mokrego i wilgotnego drewna proponujemy solidną i wytrzymałą maszynę, która cechuje się przede wszystkim mocną konstrukcją (najlepiej korpus wykonany z odlewu żeliwnego), o dużych parametrach technicznych. Głównym i jednocześnie najważniejszym elementem w tego typu obróbce jest wał ciągnący, znajdujący się w blacie. Zazwyczaj jest ich kilka i są one metalowe, zębate, skrętne. Wały te napędzane są silnikami elektrycznymi. Mogą mieć kilka rodzajów prędkości posuwu.
Dzięki zastosowaniu tego elementu mokry materiał w łatwy sposób przesuwa się po blacie w stronę wału strugającego, poddając się obróbce.
Strugarki z wałami ciągnącymi w stole głównie stosowane są na tartakach, gdzie obróbce poddawane jest drewno surowe, pochodzące bezpośrednio z lasu.

Jaka strugarka do drewna suchego?

W przeciwieństwie do strugania materiału surowego, w przypadku obróbki suchego drewna maszyna nie musi posiadać w blacie wałków, ponieważ materiał bez problemu przesuwa się po stole. Materiał nie jest zbyt ciężki, dzięki czemu można tu zastosować maszynę stolarską o mniejszych parametrach z mniejszymi silnikami, prędkościami itp.

Czy można zakupić jedną maszynę, która będzie strugać oba rodzaje drewna?

Zdecydowanie tak. Decydując się na zakup strugarki do drewna mokrego, bez problemu można na niej obrabiać oba rodzaje materiału zarówno mokre, jak i suche. Wystarczy, aby strugarka posiadała w blacie rolki, które są regulowane. Gdy na strugarce obrabiane będzie drewno mokre, to wałki ustawia się w taki sposób, aby wystawały nad stół. W przypadku strugania suchych elementów rolki te można obniżyć tak, aby nie wystawały poza blat.

Zazwyczaj maszyny do drewna mokrego posiadające rolki ciągnące w blacie są droższe od maszyn do suchego drewna ze względu na dodatkowe wyposażenie.

Powyższe informacje powinny pomóc Państwu w doborze odpowiedniej strugarki do swojego zakładu. Czasami warto poświęcić więcej czasu na wybranie jak najodpowiedniej i najbardziej dopasowanej do swoich potrzeb maszyny. Wybór maszyn zależy od specyfiku zakładu. Poniżej kilka propozycji strugarek:

Dodaj komentarz

Skopiuj link