Jaka jest różnica między banzegą a krajzegą?

Jaka jest różnica między banzegą a krajzegą?

Na samym początku wyjaśnimy Państwu znaczenie słów banzega i krajzega.
W zależności od regionu Polski, nazewnictwo maszyn może być różnorodne.

Nazwy, o których dziś mowa zaciągnięte są z języka niemieckiego – banzega oznacza piłę taśmową, natomiast krajzega piłę tarczową.
Pilarka taśmowa zanana jest również jako wyrzynarka, taśmówka, przecinarka taśmowa, banzega, czy też piła wstęgowa, zaś pilarka tarczowa występuje również pod takimi nazwami jak: pilarka stołowa, tarczówka, przecinarka.

Co to jest banzega?

Banzega, czyli piła taśmowa to maszyna stolarska stosowana do cięcia prostoliniowego lub krzywoliniowego w drewnie twardym, miękkim, a także w niektórych materiałach drewnopochodnych. Maszyny te posiadają prostą budowę i zajmują mało miejsca w stolarni.
Zbudowane są z solidnie wykonanego korpusu, w środku którego zamocowane są dwa koła, na których zamontowana jest taśma tnąca.
Rozstaw ich reguluje się, w celu odpowiedniego napięcia narzędzia tnącego.
Pomiędzy kołami znajduje się blat, który zazwyczaj regulowany jest pod kątem, dzięki czemu można ciąć materiał pod kątem.
Pilarki te napędzane są silnikami elektrycznymi 230V lub 400V, którego wybór dostosowuje się w zależności od obrabianego materiału i jego ilości.

Co to jest krajzega?

Krajzega – piła tarczowa (znana też jako: piła stołowa, przerzynarka, trajzega, cyrkulatka, cyrkularka, curkulatka) służy do cięcia wzdłużnego, poprzecznego i pod kątem drewna, materiałów drewnopochodnych, a także niektórych metali przy odpowiednim dopasowaniu narzędzia tnącego, czyli tarczy.
Pilarka zbudowana jest z solidnego korpusu, w środku którego wbudowane jest wrzeciono, na którym mocuje się tarczę tnącą.
Wrzeciono to napędzane jest silnikiem elektrycznym. Piły te mogą posiadać wózki boczne, które przydatne są przy cięciu dłuższych elementów.
Krajzegi posiadają jedną lub kilka prędkości obrotów.

Jakie są różnice między banzegą, a krajzegą?

  1. Podstawowa różnica pomiędzy piłą tarczową, a piłą taśmową to rodzaj założonego narzędzia – w pile taśmowej jest to taśma tnąca, natomiast w tarczówce założona jest okrągła tarcza z zębami.
  2. Budowa – banzega zbudowana jest z wysokiego korpusu z dwoma kołami, pomiędzy którymi zamocowany jest blat. Pilarki stołowe posiadają wrzeciono wbudowane pod blatem, poza który wystaje tarcza.
  3. Rodzaj cięcia – taśmówki tną prostoliniowo, krzywoliniowo oraz pod kątem, natomiast tarczówki tylko w linii prostej i pod kątem.
  4. Wysokość cięcia – w piłach taśmowych wysokość cięcia jest większa w porównaniu do pił tarczowych. Może osiągać ona nawet 50cm.

Jak wygląda banzega?

Poniżej kilka banzeg (pilarek taśmowych):

Jak wygląda krajzega?

Poniżej kilka krajzeg (pilarek tarczowych):

Dodaj komentarz

Skopiuj link