Domy szkieletowe i ich zalety

Domy szkieletowe i ich zalety

Budowa domów szkieletowych polega na łączeniu desek w tarcze ścian gwoździami lub przy użyciu specjalnych złączy metalowych a następnie ustawienie ścian w pionie. Do największej zalety domów szkieletowych zaliczamy szybkość budowy oraz możliwość prowadzenia prac o każdej porze roku i stosunkowo prostą technologię. To sprawia, iż budynki te są tańsze – ekipy pracują szybciej i wydajniej.  

Metoda ta najczęściej stosowana jest w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich. W Polsce też już coraz częściej spotykamy się z tego typu budownictwem.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy konstrukcji:

  • platformowa (na oczepach stojących ścian układa się deski stanowiące żebra stropu, a na nich podłogę z desek lub, częściej płyt. Ściany wyższej kondygnacji lub stropodach konstruuje się korzystając z podłogi jako platformy roboczej)  
  • balonowa (stropy zawiesza się na słupach ścian, których wysokość wynosi półtora lub więcej wysokości kondygnacji).

Największe plusy drewnianego domu

Szkielety domów i ich wykończenia są o wiele lżejsze dlatego nie wymagają tak mocnych fundamentów jak w domach tradycyjnych.  Ważną zaletą jest również to, że dom można w każdej chwili powiększyć o dodatkowe pomieszczenia. Ściany w tego typu budynkach nie są tak grube, jak w domach murowanych, dzięki czemu na 100m2 powierzchni użytkowej zyskujemy większą powierzchnię o 10m2 w porównaniu z domami murowanymi.

Jakie maszyny stolarskie są potrzebne do produkcji domu z drewna?

Dodaj komentarz

Kopiuj link: