Czy można zastosować sztuczną inteligencję w stolarstwie?
W ostatnim czasie temat o sztucznej inteligencji stał się bardzo powszechny i modny. Niemal wszędzie słyszymy o zastosowaniu AI w codziennym życiu. W Internecie można także znaleźć różnego rodzaju statystyki na temat zastąpienia czynnika ludzkiego tą właśnie nową technologią. A jak ma się to do stolarstwa? Czy można zastosować takie rozwiązanie? A jeśli tak, to gdzie dokładnie?
Otóż okazuje się, że nawet w tej branży AI ma swoje miejsce. Jego zastosowanie ma na celu zwiększenie efektywności pracy a przede wszystkim poprawę jakości produktów. Do jednej z zalet zaliczamy możliwość optymalizacji procesu produkcyjnego. Automatyczne dostosowanie pracy maszyn stolarskich do konkretnego projektu może oddziaływać na zmniejszeniu ilości odpadów powstałych w trakcie obróbki drewna a także mniejszego zużycia energii, która w dzisiejszych czasach nie należy do najtańszych rzeczy.
Sztuczną inteligencję możemy także zastosować do analizy danych na temat trendów rynkowych i preferencji klientów. Można zebrać informację na temat popularnych stylów mebli, dzięki czemu stolarz będzie mógł lepiej dotrzeć do klienta poprzez przygotowanie odpowiedniej oferty dla niego.
Świetnym przykładem użycia AI jest również możliwość zdiagnozowania usterek w maszynach do drewna a także przewidywanie ewentualnych awarii. Dzięki temu można przewidzieć potencjalne problemy i zareagować z wyprzedzeniem. W ten sposób zaoszczędzimy czas na długie naprawy obrabiarek oraz wydłużymy ich żywotność.
Na dzień dzisiejszy jednym z najbardziej znanych narzędzi sztucznej inteligencji jest Chat GPT, który jest cały czas aktualizowany. Każda nowa wersja jest wzbogacana o większą ilość danych. Najnowsza wersja posiada już około biliona informacji, co oznacza, że AI ma coraz szerszą wiedzę na temat danej branży, w tym także stolarstwa. Chat GPT występuje w wersji zarówno bezpłatnej jak i płatnej. W wersji płatnej Pro mamy już większe możliwości takie jak na przykład tworzenie grafik za pomocą sztucznej inteligencji. Oczywiście, oprócz GPT istnieją także inne programy, które posiadają wiele ciekawych funkcji.
Sztuczna inteligencja istnieje już od ponad pół wieku, natomiast największy przełom nastąpił w ostatnim czasie poprzez wspomnianą już wyżej ilość zawartych danych, nowe algorytmy i moce obliczeniowe. W maszynach stolarskich już wcześniej stosowane były nowe technologie. Przykładem są tu między innymi maszyny CNC z zaawansowanymi funkcjami, a także piły formatowe, które można sterować z pulpitu poprzez ustawianie komputerowo różnych parametrów.
Podsumowując, sztuczna inteligencja ma zastosowanie w branży stolarskiej. Otwiera ona nowe możliwości, pozwalające na zwiększenie efektywności pracy i jakości wyrobów, a także zaspokojenie potrzeb klientów. Dlatego warto zastanowić się nad wdrożeniem nowoczesnych technologii w swoim warsztacie, aby sprostać wymaganiom zmieniającego się rynku.
W naszej ofercie znajdą Państwo różnego rodzaju maszyny – od najprostszych maszyn używanych, aż po nowoczesne maszyny technologiczne. Poniżej propozycje obrabiarek